Popis projektu
Strategickým cílem projektu je podpořit zájem středoškolských studentů o přírodní vědy, především chemii a biologii, a zvýšit kvalitu vzdělávání v těchto oborech. Jednotlivé dílčí cíle budou plněny v rámci šesti klíčových aktivit projektu, které jsou zaměřeny na středoškolské studenty a jejich učitele. V rámci předkládaného projektu bude připraven pro skupinu pedagogů cyklus přednášek z chemie a biologie, praktická cvičení a exkurze pro středoškolské studenty. Pro studenty bude vytvořena databáze přírodovědných oborů, které se studují na VŠ v ČR. Databáze jako nástroj kariérového poradenství bude obsahovat kromě základních dat, která jsou v současnosti přístupná, další informace o oborech jako je spolupráce s praxí, možnosti zahraniční spolupráce, směry výzkumu, uplatnění absolventů v praxi atd. Další tři klíčové aktivity nabízejí tři nové soutěže, které rozšiřují kompetence studentů k řešení odborných problémů, k získávání informací, k týmové spolupráci a ke vzájemné komunikaci
Hlavní cíle projektu
Strategickým cílem projektu je podpořit zájem studentů o přírodní vědy, především chemii a biologii, a zvýšit kvalitu vzdělávání v těchto oborech. Jednotlivé dílčí cíle budou plněny v rámci šesti klíčových aktivit projektu, které jsou zaměřeny na SŠ studenty a učitele.
- Cílem KA1 je obohatit výuku chemie a biologie na SŠ o nejmodernější poznatky a směry výzkumu. Proto je nabízen cílové skupině pedagogů cyklus přednášek z chemie a biologie (viz. Příloha 5). Cílem této aktivity je i posílení kompetencí pedagogů k didaktickým transformacím učiva, tzn. převedení nejnovějších poznatků vědy do zjednodušené a pochopitelné formy, jejich implementace do ŠVP a aplikace ve výuce chemie a biologie na SŠ.
- Cílem KA2 je posílení informovanosti studentů a rozvíjení praktických dovedností z vybraných, nově se rozvíjejících oblastí chemie a biologie. Tyto cíle budou realizovány formou praktického cvičení studentů, jejichž pedagogové absolvovali cyklus přednášek v rámci první klíčové aktivity, přímo na pracovištích VŠ. Praktické cvičení bude zakončeno exkurzí po výzkumných pracovištích v areálu Biocentra UP.
- Cílem KA3 je vytvoření databáze přírodovědných oborů, které lze v současné době na VŠ v ČR studovat. Navrhovaný projekt však chce klasickou databázi rozšířit o další data jako je spolupráce s praxí, možnosti zahraniční spolupráce, směry výzkumu, uplatnění absolventů v praxi apod.
- Cílem KA4 je vzbudit a podpořit zájem mladé generace o přírodní vědy. Nabízí zapojení školních kolektivů do soutěže formou přírodovědných kroužků na SŠ.
- Cílem KA5 a KA6 je především rozvoj kompetencí k získávání informací a k samostatnému řešení problémů u středoškolských studentů. Studenti SŠ, kteří mají zájem o přírodní vědy, se mohou do vědecké činnosti na VŠ zapojit již během studia na SŠ, kdy budou řešit výzkumné úkoly na VŠ pracovišti pod vedením vysokoškolského pedagoga.
Internetové soutěže "Labyrint" nabízejí zapojení žáků a studentů z celé ČR do soutěže prostřednictvím internetu.
Realizující pracoviště
Partneři:
Slovanské gymnázium Olomouc
Poskytovatel dotace
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy